Informacja o wpływie działalności RTG na zdrowie ludzi i środowisko

"

Informacja dotycząca Ochrony Radiologicznej – wpływ działalności wykonywanej
przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko

Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe.

Jednostka wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące,
polegającą na:

• wykonywaniu zdjęć rtg stomatologicznych;
• uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące
(zezwolenia wydane przez PWIS).

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wskaźników pozwalających na wyznaczenie dawek
promieniowania jonizującego stosowanych przy ocenie narażenia na promieniowanie jonizujące
(Dz.U 2021 poz.1657) – dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:

• pracownicy: 20 mSv / rok;
• ogół ludności: 1 mSv / rok.

Uwaga:

• na podstawie obliczeń zawartych w projekcie osłon stałych oraz konsultacji z inspektorem
ochrony radiologicznej stwierdza się, że działalność nie ma negatywnego wpływu
na zdrowie ludzi i środowisko;
• pracownia nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.

Chcesz poznać więcej szczegółów?
Skontaktuj się z nami!