• slide
  • Zdrowe zęby
    Zdrowy uśmiech

    Zapraszamy do skorzystania z naszych
    usług, a my postaramy się sprostać
    Państwa wymaganiom

#

Implantologia - co to jest implant i z czego jest zrobiony


W stomatologii implant jest to element zastępujący korzeń własnego zęba. Wprowadzony chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, pozwala na wykonanie stałego (tzn. nigdy nie wyjmowanego z ust, nawet do mycia) uzupełnienia protetycznego - korony, mostu bądź pełnej rekonstrukcji zgryzu w przypadkach, kiedy nie mamy już ani jednego własnego zęba. Przypomina wyglądem niewielką śrubkę o średnicy ok. 3 - 4 mm i długości od 7 do 21 mm, "pustą" w środku, a nagwintowaną również od wewnątrz. Ów wewnętrzny gwint służy do umocowania protetyki.

Podstawowym materiałem z jakiego robione są implanty jest tytan. Czasami zawiera domieszki innych metali lub jonów wapnia, ale generalnie implanty są z tytanu Dlaczego? Bo jest to jedyny jak dotąd wykryty pierwiastek, który łączy w sobie dwie istotne z punktu widzenia zastosowania cechy: 1. jest doskonale tolerowany przez organizm, który nie traktuje elementów tytanowych jako "ciała obce", 2. Jest na tyle wytrzymały, żeby znieść obciążenia takie, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów.

Tytanowy implant prawidłowo umieszczony w kości (a często jest to dużo mniej straszne niż usuwanie własnego, chorego zęba) ma obowiązek wytrzymać obciążenia rzędu 70 kG, obecnie "Niutonów" (staromodne "kilogramy-siła" jednak chyba lepiej przemawiają do wyobraźni). Tyle wytrzymują w ekstremalnych warunkach korzenie zębów trzonowych "statystycznego" pacjenta płci męskiej w wieku ok. 30 lat i wadze ok. 75 kg Daje się to osiągnąć dzięki specjalnym właściwościom tytanu i działaniu układu odpornościowego.


#

POWRÓT