• slide
 • Zdrowe zęby
  Zdrowy uśmiech

  Zapraszamy do skorzystania z naszych
  usług, a my postaramy się sprostać
  Państwa wymaganiom

#
Znieczulenie

Znieczulenie pacjenta w trakcie wizyty, szczególnie tej bolesnej, jest bardzo ważnym elementem dalszego leczenia. Współczesna anestezjologia pozwala na całkowite zniesienie bólu w 90 - 99% przypadków. Obecnie zaleca się stosowanie znieczulenia do wszystkich bolesnych zabiegów stomatologicznych. Stres związany z bólem w gabinecie stomatologicznym powoduje, że niejednokrotnie rezygnujemy z wizyty, wyrządzając sobie w ten sposób ogromną krzywdę. Stres jednak możemy zlikwidować, co wymaga psychologiczno - farmakologicznego przygotowania do wizyty. Takie postępowanie nazywane jest premedykacją. Niekiedy u niektórych pacjentów wystarcza rozmowa, która wytłumaczy pacjentowi etapy leczenia i opanuje zdenerwowanie. Jednak w niewielu przypadkach opanowanie stresu wymaga podania leków uspokajających.

Generalnie, znieczulenie w stomatologii możemy podzielić na znieczulenie miejscowe i ogólne - rzadko stosowane. Dodatkowo, znieczulenie miejscowe dzielimy na znieczulenie powierzchowne, nasiąkowe, śródwięzadłowe i przewodowe. W warunkach gabinetu stomatologicznego dla uzyskania wystarczającej anestezji podczas zabiegu wystarcza znieczulenie miejscowe. Tylko w szczególnych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne, czyli narkozą.

Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe znosi czucie bólu poprzez zahamowanie przewodnictwa w nerwach obwodowych, przy zachowanej pełnej świadomości pacjenta. Zdecydowana większość leków znieczulających rozszerza naczynia krwionośne, aby temu przeciwdziałać dodaje się do nich środki obkurczające naczynia: adrenalinę, L - noradrenalinę, suprareninę. Zwężenie naczyń krwionośnych prowadzi do wolniejszego wchłaniania leku, a tym samym przedłuża jego działanie i obniża toksyczność. Podczas zabiegów chirurgicznych zmniejsza ponadto krwawienie w polu operacyjnym. Nie każdemu jednak można wykonać znieczulenie z dodatkiem środka obkurczającego. Niekiedy z powodu zawartych w znieczuleniu środków konserwujących mogą wystąpić reakcje alergiczne. Przeciwwskazania do znieczulenia ze środkiem znieczulającym są następujące: niewydolność mięśnia sercowego, choroba wieńcowa, arytmie serca, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, jaskra, niewyrównana cukrzyca, ciąża, przyjmowanie leków psychotropowych i antydepresyjnych. Bardzo ważne jest więc, żeby poinformować stomatologa o swoim ogólnym stanie zdrowia.

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne stosowane jest w warunkach gabinetu stomatologicznego dużo rzadziej, niż znieczulenie miejscowe. Wiąże się ono, bowiem ze znacznie większym ryzykiem wystąpienia powikłań, choć zdarzają się one stosunkowa rzadko.Wskazaniami do znieczulenia ogólnego są:
 • alergia na środki znieczulenia miejscowego,
 • osoby z niedorozwojem umysłowym lub chorzy psychicznie, z którymi nie możliwa jest współpraca podczas leczenia,
 • dzieci, u których występuje strach przed leczeniem - mimo przygotowania psychicznego i farmakologicznego,
 • zabiegi wymagające dużych dawek środków znieczulających miejscowo (np. mnogie ekstrakcje zębów),
 • ostre stany zapalne (ropień okołoszczękowy, ropowica twarzy), w których znieczulenie miejscowe jest nieskuteczne.

Znieczulenie ogólne również możemy podzielić na kilka typów w zależności od potrzeb lekarza:
 • znieczulenie ogólne z intubacją dotchawiczą,
 • znieczulenie ogólne dożylne.